Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
A stylistically versatile nightstand blending natural textures with a light-and-airy modern aesthetic, the Sonnet Nightstand has two self-closing drawers with cane fronts. Crafted of Quartered and Cathedral-Cut White Oak Veneers in a light earthen-toned finish, it has an open space above the bottom drawer for storage and a cord clip on the back panel. The plinth base and satin-finished knobs add chic modern appeal.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two self-closing drawers with cane frontsTop drawer with drop-in cream-colored felt linerOne open space above bottom drawer for storageCord clip on back panelPlinth baseFinish: Wren: quartered and cathedral-cut white oak veneers in a light earthen-toned f | Yes |
|---|---|
| 1st Row Drawer Dimensions | 19.875W x 11.625D x 3H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 19.875W x 11.625D x 5.25H |
| 2nd Row Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Back Panel Description | Sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF, plywood |
| Carton Height | 35.00 |
| Carton Length | 21.50 |
| Carton Weight | 99.21 |
| Carton Width | 27.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Handle Material | Zinc alloy |
| Drawers | Yes |
| Dust Bottom | Yes |
| Felt Lined Drawer Type | Removable Felt Drawer Bottom |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| Height | 30.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | White Oak Veneers and Cane |
| Number of Drawers | 2 |
| Safety Stop | Yes |
| Shelf Opening | 21.5W x 16.875D x 11.75H |
| Shelf Weight Capacity | 45 lbs |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 90 lbs |
| Width | 24.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Joinery Type | Dovetail, Dowell Joint, Tongue and Groove |
| Weight | 79.37 |
| Image Role Data | {“6072_90116_85_90866_85_room”:[“Room Image 1″],”6072_90116_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6072_90116_85_silo1″:[“Silo Image 2″,”Silo – 3/4 Angle 2″],”6072_90116_85_top”:[“To |
Reviews
There are no reviews yet.