Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Menton nightstand updates a traditional design with an earthy Sutton finish, highlighting the beautiful woodgrain. Two pull-to-open drawers have cast aluminum tab pulls, and the back offers a two-port A+C USB charging unit. The case rests on a base with four slightly curved legs for a casually sophisticated style.
Product Details
| Cubes | 18.52 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 352 Sutton |
| Overall Product Height | 28 |
| Overall Product Width | 34 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Nightstand |
| Program | Menton |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 137.0 |
| Total Shipping Weight | 137.0 |
| Website Material | Wood |
| Anti-tip kit | Yes |
| Rustic oak in Sutton finish with cast aluminum tab drawer pulls in Dark Graphite finish | Yes |
| Two drawers | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Two-port A+C USB charging unit on back of case | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 28 in (71.12 cm) |
| Width | 34 in (86.36 cm) |
| Qty On Hand | 60 |
Reviews
There are no reviews yet.