Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
With a sophisticated silhouette, the Hirsch bar stool creates comfortable, convenient seating with a striking aesthetic. A low upholstered back and round seat offer support, while a return swivel can rotate to either side, then returns back to center when the seat is unoccupied. Featuring flared tapered legs, the exposed wood frame is available in three wire-brushed finishes: glacier white, midnight black, weathered greige. A round stretcher ring features a kick plate in black finish.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Available Finishes | WDF – BW1 Midnight Black, WDF – GW1 Weathered Greige and WDF – WW1 Glacier White |
|---|---|
| Com | 2.5 |
| Cubes | 22.73 |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Finish Shown | WDF – WW1 Glacier White |
| Marketing Labels | Bernhardt Interiors Custom Dining Tear Pad – June 2023.pdf |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 39 |
| Overall Product Width | 19.13 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Bar Stool |
| Program | Custom Dining Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Dining and Living |
| Seat Depth | 17 in and 43.18 cm |
| Seat Height | 30.38 in and 77.17 cm |
| Seat Width | 17.88 in and 45.42 cm |
| Shipping Weight | 42.9 |
| Total Shipping Weight | 42.9 |
| Website Material | Fabric, Metal and Wood |
| Wire-brushed wood frame and round stretcher ring | Yes |
| Powder-coated Black finish on Steel kick plate on front stretcher | Yes |
| Low upholstered back, and upholstered swivel seat with return. Welt trim around seat | Yes |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–ftbyh32c–/jpmyqbdow3icyazzjsn6.pdf |
| Depth | 20.25 in (51.44 cm) |
| Height | 39 in (99.06 cm) |
| Width | 19.13 in (48.59 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.