Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Hyde bar stool creates a comfort destination with a horizontal channel upholstered back and an upholstered seat. The wood frame is offered in three finishes: Midnight Black, Weathered Greige and Glacier White. A black finish is featured on the metal cap rail on the front stretcher.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Available Finishes | WDF – BW1 Midnight Black, WDF – GW1 Weathered Greige and WDF – WW1 Glacier White |
|---|---|
| Com | 3 |
| Cubes | 32.99 |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Finish Shown | WDF – WW1 Glacier White |
| Marketing Labels | Bernhardt Interiors Custom Dining Tear Pad – June 2023.pdf |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 41 |
| Overall Product Width | 18.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Bar Stool |
| Program | Custom Dining Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Dining and Living |
| Seat Depth | 17.63 in and 44.78 cm |
| Seat Height | 30.38 in and 77.17 cm |
| Seat Width | 18.5 in and 46.99 cm |
| Shipping Weight | 32.0 |
| Total Shipping Weight | 32.0 |
| Website Material | Fabric, Metal and Wood |
| Glides | Yes |
| Horizontal channel upholstered inside back, upholstered outside back, and upholstered seat. Welt trim around seat. | Yes |
| Wire-brushed wood frame and stretchers | Yes |
| Powder-coated black finish on metal cap rail on front stretcher | Yes |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–ftbyh32c–/jpmyqbdow3icyazzjsn6.pdf |
| Depth | 23.38 in (59.39 cm) |
| Height | 41 in (104.14 cm) |
| Width | 18.5 in (46.99 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.