Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Curved legs available in three finishes and a fully upholstered back and seat define the elegant Keeley counter stool. Nailhead trim under the seat and along the arms add to the chic, sophisticated look.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 30 in and 76.2 cm |
|---|---|
| Available Finishes | WDF – CN1 Cocoa, WDF – PN1 Portobello and WDF – SN1 Smoke |
| Com | 4.25 |
| Cubes | 25.03 |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Finish Shown | WDF – PN1 Portobello |
| Marketing Labels | Bernhardt Interiors Custom Dining Tear Pad – June 2023.pdf |
| Nailhead Shown | NF – 10 Nickel |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 41.25 |
| Overall Product Width | 24 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Counter Stool |
| Program | Custom Dining Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Dining and Living |
| Seat Depth | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Height | 24 in and 60.96 cm |
| Seat Width | 19 in and 48.26 cm |
| Shipping Weight | 48.0 |
| Total Shipping Weight | 48.0 |
| Website Material | Fabric, Metal and Wood |
| Nailhead trim around seat and outside of frame | Yes |
| Non-wire-brushed exposed wood legs and stretchers | Yes |
| Upholstered inside and outside back and arm and seat | Yes |
| Powder-coated Black finish on Steel kick plate on front stretcher | Yes |
| No welt option – cannot add welt in lieu of nailhead | Yes |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–ftbyh32c–/jpmyqbdow3icyazzjsn6.pdf |
| Depth | 27.25 in (69.22 cm) |
| Height | 41.25 in (104.78 cm) |
| Width | 24 in (60.96 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.