Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Moore counter stool features a sophisticated silhouette that blends seamlessly with a variety of styles. Welt and nailhead trim offer hints of traditional tailoring, while a metal cap on the front stretcher adds visual interest. Available in three smooth, wood finishes.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Available Finishes | WDF – CN1 Cocoa, WDF – PN1 Portobello and WDF – SN1 Smoke |
|---|---|
| Com | 2.25 |
| Cubes | 19.1 |
| Date Introduced | October 2020 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Finish Shown | WDF – PN1 Portobello |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Labels | Bernhardt Interiors Custom Dining Tear Pad – June 2023.pdf |
| Nailhead Shown | NF – 10 Nickel |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 41 |
| Overall Product Width | 20.63 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Moore Fabric Counter Stool |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Counter Stool |
| Program | Custom Dining Program |
| Roomtype | Dining and Living |
| Seat Depth | 18.75 in and 47.63 cm |
| Seat Height | 24 in and 60.96 cm |
| Seat Width | 20.63 in and 52.4 cm |
| Shipping Weight | 30.0 |
| Total Shipping Weight | 30.0 |
| Website Material | Fabric, Metal and Wood |
| Upholstered seat with welt and nailhead trim | Yes |
| Non-wire-brushed exposed wood frame and stretchers | Yes |
| Powder-coated Black finish on Steel kick plate on front stretcher | Yes |
| Upholstered inside and outside back with welt | Yes |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–ftbyh32c–/jpmyqbdow3icyazzjsn6.pdf |
| Qty On Hand |
Reviews
There are no reviews yet.