Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The fully upholstered, gently curved back and seat of the Slope counter stool are perfect complements to the elegantly tapered wood legs and stretchers. Available in any of three wire-brushed finishes.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 25.63 in and 65.1 cm |
|---|---|
| Available Finishes | WDF – BW1 Midnight Black, WDF – GW1 Weathered Greige and WDF – WW1 Glacier White |
| Com | 4.25 |
| Cubes | 22.73 |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Finish Shown | WDF – WW1 Glacier White |
| Marketing Labels | Bernhardt Interiors Custom Dining Tear Pad – June 2023.pdf |
| Overall Product Height | 43.75 |
| Overall Product Width | 24.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Counter Stool |
| Program | Custom Dining Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Dining and Living |
| Seat Depth | 18.5 in and 46.99 cm |
| Seat Height | 24 in and 60.96 cm |
| Seat Width | 24 in and 60.96 cm |
| Shipping Weight | 39.0 |
| Total Shipping Weight | 39.0 |
| Website Material | Fabric, Metal and Wood |
| Optional nailhead trim available | Yes |
| Powder-coated Black finish on Steel kick plate on front stretcher. | Yes |
| Upholstered inside and outside back. Upholstered seat with single welt. | Yes |
| Wire-brushed finish on exposed wood legs and stretchers. | Yes |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–ftbyh32c–/jpmyqbdow3icyazzjsn6.pdf |
| Depth | 26 in (66.04 cm) |
| Height | 43.75 in (111.13 cm) |
| Width | 24.5 in (62.23 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.