Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The unadorned profile of the Solaria bar stool allows the flawless craftsmanship to be highlighted. A lovely arched back is created from quartered white oak veneers, while the frame is quartered ash solids, both with a Dune finish. An upholstered seat offers comfort while maintaining the quiet nature of the design.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 10.58 |
|---|---|
| Date Introduced | June 2021 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B581 |
| Fabric Shown | B581 |
| Finish Shown | WDF – 310 Dune |
| Made To Order | No |
| Overall Product Height | 44.88 |
| Overall Product Width | 20 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Name Search | Solaria Bar Stool |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Bar Stool |
| Program | Solaria |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19.13 in and 48.59 cm |
| Seat Height | 30.50 in and 77.47 cm |
| Seat Width | 20.50 in and 52.07 cm |
| Shipping Weight | 61.7 |
| Total Shipping Weight | 61.7 |
| Website Material | Fabric, Metal and Wood |
| Floor glides | Yes |
| Bar stool with Dune finish on wood frame and wood veneered arched back | Yes |
| Metal kick plate in Shiny Nickel finish | Yes |
| Upholstered slip seat with no welt | Yes |
| Quartered ash solids and quartered white oak veneers | Yes |
| Qty On Hand | 0 and DC 4 |
Reviews
There are no reviews yet.