Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
A softened shield back takes on a slight curve for comfort in the Anzu side chair. An exposed wood frame in the Flaxen finish supports an upholstered seat and lifts the back over an open space. It’s a modern redesign of farmhouse styling that creates a contemporary rustic look.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Com | 2.5 |
|---|---|
| Cubes | 19.52 |
| Fabric | 1168-012 |
| Fabric Shown | 1168-012 |
| Finish Shown | WDF – Flaxen |
| Order As Shown | No |
| Overall Product Height | 36.5 |
| Overall Product Width | 22 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Type | Side Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 18.88 in and 47.96 cm |
| Seat Height | 19.50 in and 49.53 cm |
| Seat Width | 20 in and 50.8 cm |
| Shipping Weight | 73.0 |
| Total Shipping Weight | 73.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Available in select fabric options | Yes |
| Flaxen finish on exposed wood frame with upholstered seat and back | Yes |
| Winner of an ISFD Pinnacle Award for product design. | Yes |
| Glides | Yes |
| Depth | 25.5 in (64.77 cm) |
| Height | 36.5 in (92.71 cm) |
| Width | 22 in (55.88 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.