Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Bernhardt Interiors offers high-design furniture with an eclectic edge. The Cadiz bench offers a unique material story, blending fabric, acrylic and steel in a stylish design. For a brightening effect, the stainless steel frame and stretchers are finished in Tarnished Nickel with a warm silver tone. Acrylic leg posts add a clever modern twist. Topping it off is a plush upholstered bench seat with welting.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Com | 1.25 |
|---|---|
| Cubes | 11.69 |
| Finish Shown | MTF – 374 Tarnished Nickel |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 18 |
| Overall Product Width | 28 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Bench |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom and Living |
| Seat Depth | 18 in and 45.72 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Seat Width | 28 in and 71.12 cm |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 42.0 |
| Total Shipping Weight | 42.0 |
| Website Material | Acrylic, Fabric and Metal |
| Acrylic leg posts | Yes |
| Stainless steel frame and stretchers in Tarnished Nickel finish | Yes |
| Upholstered bench seat with welt | Yes |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Depth | 18 in (45.72 cm) |
| Height | 18 in (45.72 cm) |
| Width | 28 in (71.12 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.