Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The East Hampton collection is defined by its minimalist aesthetic, achieved through soft finishes, graceful curves and subtle accents. This timeless arm chair is fluid in form with an upholstered oval back, elegant sculpted arms, plush cushioning and gently tapered legs. Blending seamlessly with the light Cerused Linen finish, the muted gray fabric contributes to the sophisticated palette of neutrals. A subtle weave adds softness and texture, highlighting the clean lines and curved shapes.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 25.69 in and 65.25 cm |
|---|---|
| Cubes | 12.28 |
| Fabric | B472 |
| Fabric Shown | B472 |
| Finish Shown | WDF – 395 Cerused Linen |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 38.5 |
| Overall Product Width | 24.38 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Style | Neo Traditional |
| Product Type | Arm Chair |
| Program | East Hampton |
| Rooms | Bernhardt_East-Hampton_2019_Catalog-0009.jpg and Bernhardt_East-Hampton_2019_Catalog-0025.jpg |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 18.5 in and 46.99 cm |
| Seat Height | 19.5 in and 49.53 cm |
| Seat Width | 20.5 in and 52.07 cm |
| Shipping Weight | 62.0 |
| Total Shipping Weight | 62.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Exposed ash wood frame in Cerused Linen finish | Yes |
| Upholstered slip seat, inback and outback with welt | Yes |
| Depth | 24.5 in (62.23 cm) |
| Height | 38.5 in (97.79 cm) |
| Width | 24.38 in (61.93 cm) |
| Qty On Hand | 23 |
Reviews
There are no reviews yet.