Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Foundations is a new, refined expression of modern rustic, defined by a minimalist style and relaxed comfort. The handsome Foundations arm chair blends sophistication with a laid-back feel. The fully upholstered back and seat invite hours of easy lounging. The smart design offers an instant upgrade to any room in the house.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 25 in and 63.5 cm |
|---|---|
| Cubes | 26.44 |
| Date Introduced | October 2020 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B478 |
| Fabric Shown | B478 |
| Finish Shown | WDF – 306 Linen |
| Instock | Yes |
| Overall Product Height | 36 |
| Overall Product Width | 21.88 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Name Search | Foundations Arm Chair |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Arm Chair |
| Program | Foundations |
| Qty On Hand | 34 |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Height | 19.25 in and 48.9 cm |
| Seat Width | 20 in and 50.8 cm |
| Shipping Weight | 108.03 |
| Total Shipping Weight | 108.03 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Linen finish | Yes |
| Upholstered box seat, inback and outback with no welt | Yes |
| Glides | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.