Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
With its flawless artistry and understated elegance, Linea sets a new standard for rustic modern collections. For a casually sophisticated look, the Linea side chair combines a clean modern design with a rustic finish. A pitched back and tapered legs form a sleek profile with dynamic lines.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Com | 5.25 |
|---|---|
| Cubes | 35.42 |
| Date Introduced | April 2018 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | WDF – 384 Cerused Charcoal |
| Made To Order | Yes |
| Order As Shown | No |
| Overall Product Height | 37.63 |
| Overall Product Width | 22 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Name Search | Linea Side Chair |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Side Chair |
| Program | Linea |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 22 in and 55.88 cm |
| Shipping Weight | 86.0 |
| Total Shipping Weight | 86.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Cerused Charcoal finish on exposed wood seat rails and legs. | Yes |
| Part of the Linea collection, winner of an ISFD Pinnacle Award for product design. | Yes |
| Upholstered inside and outside back, wing, and seat. No welt. | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.