Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Combining the best elements of modern art and classical architecture, the Prado arm chair takes a straightforward approach to comfort. Raised upholstered panels and an upholstered seat cushion provide comfort, while the exposed wood frame is finished in our warm Tawny.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 25 in and 63.5 cm |
|---|---|
| Com | 4.75 |
| Cubes | 40.56 |
| Date Introduced | October 2022 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | WDF – 324 Tawny |
| Made To Order | Yes |
| Order As Shown | No |
| Overall Product Height | 38.63 |
| Overall Product Width | 23.25 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Name Search | Prado Arm Chair |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Arm Chair |
| Program | Prado |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19.38 in and 49.23 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 20.50 between arms at front in |
| Shipping Weight | 107.8 |
| Total Shipping Weight | 107.8 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Glides | Yes |
| Exposed wood frame in Tawny finish | Yes |
| Upholstered inside and outside back and seat, all with stitching | Yes |
| Offered in select available fabric options | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.