Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Stratum arm chair is sleek and sophisticated, with shaped and angled arms creating a unique silhouette. The minimalist form offers upholstered comfort on the seat and back. Exposed wood legs are finished in Mist.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 25.25 in and 64.14 cm |
|---|---|
| Com | 5.25 |
| Cubes | 40.56 |
| Date Introduced | October 2022 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | WDF – 325 Mist |
| Made To Order | Yes |
| Order As Shown | No |
| Overall Product Height | 38 |
| Overall Product Width | 24 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Name Search | Stratum Arm Chair |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Arm Chair |
| Program | Stratum |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 18.63 in and 47.32 cm |
| Seat Height | 19.25 in and 48.9 cm |
| Seat Width | 19.88 at front between arms in |
| Shipping Weight | 90.0 |
| Total Shipping Weight | 90.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Exposed wood legs in Mist finish | Yes |
| Glides | Yes |
| Offered in select fabric options | Yes |
| Upholstered back, arms and seat | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.