Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Imani buffet showcases a dramatic style with Nero Marquina laminated stone overlays on three push-to-open doors. Balanced on stunning polished and angled stainless steel feet, the doors open to reveal an interior in Onyx finish. Functional details include shelves and drawers, a silverware insert, vents and a covered grommet hole in the back panel.
Product Details
| Cubes | 37.76 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 307 Onyx |
| Overall Product Height | 35 |
| Overall Product Width | 72 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Buffet |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 370.0 |
| Total Shipping Weight | 370.0 |
| Website Material | Metal and Stone |
| Designed to support TV and/or other media | Yes |
| Engineered veneer in Onyx finish on case top, end panels and interior | Yes |
| Nero Marquina laminated stone overlay on fronts and edges of three push-to-open, soft-close doors | Yes |
| Total of one fixed shelf, two drawers and two adjustable/removable shelves per case | – |
| Two polished stainless steel angled feet have adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit and instruction sheet | Yes |
| Behind the right door are two adjustable/removable shelves with vents and a covered grommet hole in the back panel | Yes |
| Behind paired left and center door is a fixed shelf above two soft-close drawers with hand-pull cutout and a black Guardian cloth wrapped pad in the left drawer and a black silverware insert in the right drawer | Yes |
| Roomtype | Dining and Living |
| Depth | 18 in (45.72 cm) |
| Height | 35 in (88.9 cm) |
| Qty On Hand | 24 |
| Width | 72 in (182.88 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.