Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The luminous beauty of stone and textural wood are beautifully balanced in the Sereno buffet. The top and sides are crafted in walnut with a Lutra finish, while three drawers on the left and two doors on the right gleam in silver travertine fronts. The modern organic design is finished with two cast resin legs with a faux stone texture.
Product Details
| Cubes | 40.88 |
|---|---|
| Finish Shown | RSF – 329 Lutra Faux Stone and WDF – 329 Lutra |
| Overall Product Height | 32 |
| Overall Product Width | 72 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Buffet |
| Program | Sereno |
| Shipping Weight | 424.6 |
| Total Shipping Weight | 424.6 |
| Website Material | Stone and Wood |
| Silver travertine fronts are cut from a single stone panel and therefore, every buffet will look different | Yes |
| Three push-to-open drawers with one silver insert and two wrapped pads | Yes |
| Walnut wood case in Lutra finish with silver travertine door and drawer fronts atop cast resin legs in Lutra Faux Stone finish | Yes |
| Behind two push-to-open soft-close doors are two adjustable shelves, vents and a covered grommet hole | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Designed for use with TV and/or other media | Yes |
| Roomtype | Dining and Living |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 32 in (81.28 cm) |
| Qty On Hand | 29 |
| Width | 72 in (182.88 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.