Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
A stunning cuff design in sculpted and polished stainless steel offers a sophisticated beauty in the Agnes dining table. Metal curves and flows into an open circle for the foundation. A round glass top allows a view into the exquisite base.
Product Details
| Cubes | 32.73 |
|---|---|
| Kitted Skus | 338772, 998L60P |
| Overall Product Height | 29.75 |
| Overall Product Width | 60 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 338772 Agnès Dining Table Base and 998L60P Dining Table Top |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Dining Table |
| Roomtype | Dining |
| Shape | Round |
| Shipping Weight | 421.0 |
| Total Shipping Weight | 421.0 |
| Website Material | Metal |
| Adjustable glides | Yes |
| Rubber glass bumpers | Yes |
| Sculpted “cuff” design on base | Yes |
| Top is 3/4″ thick, non-tempered UltraClear, flat-edged glass | Yes |
| 60″ round glass top on sculpted cast metal base in Polished Stainless Steel finish | Yes |
| Depth | 60 in (152.4 cm) |
| Height | 29.75 in (75.56 cm) |
| Width | 60 in (152.4 cm) |
| Qty On Hand | 19 |
Reviews
There are no reviews yet.