Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
From the eclectic Bernhardt Interiors collection, the Arctic chairside table emerges as an example of artistic expression in furniture making. Pristinely crafted from solid acrylic with a cast wood grain pattern, this sculptural table presents a modern, organic design that suggests a tree trunk encased in a glistening block of ice. With its intriguing texture and elegant shimmer, this table makes an unforgettable statement.
Product Details
| Cubes | 3.26 |
|---|---|
| Furniturecoveringraphite | C5105O |
| Furniturecoverinlightgrey | C5105BO |
| Overall Product Height | 16.5 |
| Overall Product Width | 11 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Accent Table |
| Roomtype | Living |
| Shipping Weight | 76.0 |
| Total Shipping Weight | 76.0 |
| Website Material | Acrylic |
| Solid acrylic with cast wood grain pattern | Yes |
| Depth | 11 in (27.94 cm) |
| Height | 16.5 in (41.91 cm) |
| Width | 11 in (27.94 cm) |
| Qty On Hand | 17 |
Reviews
There are no reviews yet.