Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Crisp and current like fashion apparel, the Mélange Arbor Credenza has a two-tone neutral color palette combining Oak Veneers in a medium wood finish on the frame, top and legs with a contrasting canvas crackle in a parchment color on the doors and sides. The two doors have soft-close hinges and magnetic door catches. One adjustable shelf behind the doors.
Product Details
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
|---|---|
| Back Panel Material | MDF |
| Base Panel Opening | 41.75W x 15.875D x 12H |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 39.00 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 220.00 |
| Carton Width | 68.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 14 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 42 |
| Distressing | Yes |
| Door Catch Type | Magnetic |
| Door Count | 2 |
| Height | 34.25 |
| Material Description | Oak Veneers, Resin and Canvas Crackle |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 64.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Shelf Dimensions | 41.75W x 15.75D x 1.5TH |
| Wood Shelf Weight Capacity | 75 lbs |
| Weight | 190 |
| Image Role Data | {“628_85679_80_detail”:[“Detail Image 1″],”628_85679_80_room”:[“Room Image 1″],”1869_628_85679_80_6072_80116_85_room”:[“Room Image 2″],”628_85679_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”] |
Reviews
There are no reviews yet.