Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
This chic and shapely credenza has a raised circle motif that dissects the center doors, classic cabriole legs and an elegant marble top. Almost too good to be true: this gorgeous piece is TV-ready with a ventilated back panel, two adjustable shelves and two drawers and will accommodate up to a 60-inch flat screen TV. Finish is a charcoal color.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 45.75 |
| Carton Length | 20.00 |
| Carton Weight | 226.60 |
| Carton Width | 66.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 25.25W x 11D x 4H |
| Drawer Handle Finish | Dark Antique Bronze |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Height | 42.50 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers and Marble |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 62.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 187 |
| Image Role Data | {“1610_85005_GRY_room”:[“Room Image 1″],”1610_85005_GRY_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”1610_85005_GRY_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
Reviews
There are no reviews yet.