Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Simple and serene, the Saffron Chest is crafted of Maple Veneers with a textured cream-colored finish with cream drawer interiors, accented by antique pewter ribbed bar pulls.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 38.00 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 185.00 |
| Carton Width | 46.00 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 39W x 13D x 7H |
| Drawer Handle Finish | Antique Pewter |
| Dust Bottom | Yes |
| Height | 34.25 |
| Material Description | Maple Veneers |
| Number of Drawers | 3 |
| Safety Stop | Yes |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 42.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 160 |
| Image Role Data | {“628_85652_05_room”:[“Room Image 1″],”628_85652_05_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_85652_05_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”628_85652_05_top”:[“Top Silo Im |
Reviews
There are no reviews yet.