Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
A former teacher and graphic designer, Boise-based artist Brittney Schulz experiments with tone to evoke emotion, aiming to express feeling over perfection in her soft, atmospheric works. Finished within a decorative Brimfield black frame of naturally distressed painted pine. Handmade in Austin, TX. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Product Details
| Weight (kg) | 7 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 15 lb |
| Volume (cu. ft.) | 1.17 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.033 m³ |
| Color | 1.0 Brimfield Black, Fredrix 558 Raw Canvas, BW8-97 Polar White |
| Material | Decorative Weathered Black Pine, Raw Canvas, Polar White Mat |
| Dimensions (Imperial, inch) | 18.00″w x 1.00″d x 24.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 45.7 cm w x 2.5 cm d x 61.0 cm h |
Reviews
There are no reviews yet.