Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Based in Austin, Texas, abstract-expressionist painter Tyler Guinn looks to texture and organic sensibility to shape his wide variety of works, from geometric pieces and flowing landscapes to mark making and automatic writing. If not currently in stock, this texture-enhanced piece ships within three weeks. Handmade in Austin, Texas. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Product Details
| Weight (kg) | 9 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 20 lb |
| Volume (cu. ft.) | 4.27 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.121 m³ |
| Color | Natural Maple Floater, Matte Canvas |
| Material | American Maple, Matte Canvas |
| Dimensions (Imperial, inch) | 36.00″w x 2.00″d x 40.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 91.4 cm w x 5.1 cm d x 101.6 cm h |
Reviews
There are no reviews yet.