Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Add a touch of cosmopolitan allure to your living space with the Bond ottoman. Its sophisticated mid-century style delivers clean lines with a structured design. A durable yet luxuriously soft top cushion offers ultimate comfort for tired legs. Square tapered legs, available in three finishes, and the ability to upholster in your choice of fabrics ensures you achieve the perfect look.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Bond |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 6.40 |
| Carton Weight | 30 lb |
| Product Weight | 30 lb |
| Carton Volume | 6.400 |
| Carton Weight | 30.000 lb |
Reviews
There are no reviews yet.