Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Clean lines, block legs and an ultra-comfy cushion will make you want to lounge a little longer on the Collins ottoman. Offering a timeless, casual look, this ottoman invites you to lean back, kick up your feet and get comfortable. Pair it with the Collins chair for a perfectly coordinated look or use it as a standalone seating element. Offered in your choice of upholstery and finishes, this ottoman can be customized to suit your personal style.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Collins |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Urban Renewal (R) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 12.50 |
| Carton Weight | 39 lb |
| Product Weight | 39 lb |
| Carton Volume | 12.500 |
| Carton Weight | 39.000 lb |
Reviews
There are no reviews yet.