Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Complete your Gianna collection with the Gianna ottoman, vintage-inspired elegance to last a lifetime. Thanks to the high-density, tastefully welt-trimmed top cushion, this ottoman will maintain its style and shape over time. With square tapered legs available in three gorgeous finish options, this ottoman is perfect for those looking to make a statement.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Gianna |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Standard Nailhead Trim | Black Nickel (D) |
| Nailhead Trim Options | Antique Bronze, Antique Gold, Black Nickel, and Soft Pewter |
| Style | Traditional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 7.08 |
| Carton Weight | 33 lb |
| Product Weight | 33 lb |
| Carton Volume | 7.080 |
| Carton Weight | 33.000 lb |
Reviews
There are no reviews yet.