Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Experience timeless appeal with a modern twist with the Thomas ottoman. Inspired by classic mid-century style and vintage Flexsteel designs, this ottoman features round tapered legs and a refined silhouette for a retro look with contemporary allure. Create the perfect style for your home with your choice of upholstery fabric. Pair this ottoman with the coordinating Thomas chair to bring casual sophistication and unmatched comfort to any living space.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Thomas |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 6.29 |
| Carton Weight | 30 lb |
| Product Weight | 30 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Carton Volume | 6.290 |
| Carton Weight | 30.000 lb |
Reviews
There are no reviews yet.