Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Showcase your home with the timeless charm of the Thornton cocktail ottoman. Tapered block legs and a welt-corded trim make it the ideal piece to rest tired legs. Offered in your choice of leather or Kashmira, this oversized ottoman pairs perfectly with the Thornton chair and a half, twin sleeper and sectional.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Thornton |
|---|---|
| Features | Custom Wood Finish |
| Material | Leather |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Valencia (V) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 9.40 |
| Carton Weight | 37 lb |
| Product Weight | 37 lb |
| Carton Volume | 9.400 |
| Carton Weight | 37.000 lb |
Reviews
There are no reviews yet.