Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
A plush 90/10 blend of New Zealand wool and classic cotton, a Moroccan-inspired area rug is beautifully hand knotted for authenticity and texture alike. Following a technique and tradition dating back thousands of years, each hand-knotted rug can take two to three master weavers five to six weeks to complete, depending on the size and intricacy of each rug. Every hand-knotted rug is designed to wear beautifully over time, making them heirlooms to be passed down for generations. Due to the handcrafted nature of this rug, slight variations in sizing may occur.
Product Details
| Weight (kg) | 31 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 68.31 lb |
| Volume (cu. ft.) | 7.13 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.202 m³ |
| Color | Taza |
| Material | 90% Wool, 10% Cotton |
| Dimensions (Imperial, inch) | 96.00″w x 0.50″d x 120.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 243.8 cm w x 1.3 cm d x 304.8 cm h |
Reviews
There are no reviews yet.