Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Bernhardt Workspace combines the aesthetics and principles of interior design with the functionality of a home office. The Stevenson office chair elevates the home office to a new level of comfort, function and aesthetics. Upholstered with lightly tufted stitching, the padded seat and back offer enduring support and a touch of traditional style. With adjustable height settings and a tilt mechanism, a stainless steel swivel base allows effortless motion in the workspace.
Features
| Swivel | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 20.72 |
|---|---|
| Date Introduced | October 2020 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B577 |
| Fabric Shown | B577 |
| Leather | B577 |
| Made To Order | No |
| Motion Type | With Casters |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 35 |
| Overall Product Width | 21 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Stevenson Office Chair |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Office Chair |
| Rooms | 129 |
| Roomtype | Workspace |
| Seat Depth | 18.5 in and 46.99 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Seat Width | 21 in and 53.34 cm |
| Shipping Weight | 70.0 |
| Total Shipping Weight | 70.0 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Five prong Stainless Steel swivel base with tilt and adjustable height | Yes |
| Non-marring black casters with Stainless Steel cover. | Yes |
| Upholstered back and seat with lightly tufted stitching | Yes |
| Qty On Hand |
Reviews
There are no reviews yet.