Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Designed to deliver sophistication and unprecedented comfort, the Addison chair features elegant tailoring and modern touches. Welting runs along the arms and back for a polished look, while track arms and tapered legs provide a contemporary edge. A fiber back pillow and spring down T-cushion provide luxurious support.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24.5 in and 62.23 cm |
|---|---|
| Ba | 24 in and 60.96 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Box-edge border with welt |
| Cubes | 37.92 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1011-C82 |
| Express Ship | Yes |
| Fabric | 1011-002 |
| Fabric Shown | 1011-002 |
| Finish Shown | WDF – 751 Mocha |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Optionlink | B1482 |
| Overall Product Height | 36 |
| Overall Product Width | 35 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 22.5 in and 57.15 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 75.0 |
| Total Shipping Weight | 75.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Addison sofa and loveseat also available. | Yes |
| Tapered wood legs in Mocha finish | Yes |
| Elegant tailoring with modern touches | Yes |
| Track arms with welt | Yes |
| Seat Width | 24 in and 60.96 cm |
| Depth | 38 in (96.52 cm) |
| Height | 36 in (91.44 cm) |
| Qty On Hand | 1 |
| Width | 35 in (88.9 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.