Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The sleek, sculptural design of the Alana chair adds modern flair to an interior, blending seamlessly with contemporary and transitional styles. Two cutouts on either side are lined with nailhead trim for a crisp, polished look. Webbing construction and spring down cushioning provide luxurious comfort and support.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24.5 in and 62.23 cm |
|---|---|
| Ba | 25.50 in and 64.77 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Com | 8.9 |
| Cubes | 21.31 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Fabric | 1223-021 |
| Fabric Shown | 1223-021 |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Finish Shown | WDF – 751 Mocha |
| Nailhead Shown | NF – 44 Antique Nickel |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 29 |
| Overall Product Width | 32.5 |
| Product Type | Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Rooms | Bernhardt_Calista_2019_Catalog-0017.jpg and Bernhardt_Rustic-Patina_2019_Catalog-0013.jpg |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 23 in and 58.42 cm |
| Seat Height | 15.5 in and 39.37 cm |
| Seat Width | 25.5 in and 64.77 cm |
| Shipping Weight | 70.0 |
| Total Shipping Weight | 70.0 |
| Website Material | Fabric |
| Welt Number | 1523-020 |
| Nailhead trim | Yes |
| Tight back | Yes |
| Track arm | Yes |
| Modern style | Yes |
| Wooden block feet | Yes |
| Depth | 33 in (83.82 cm) |
| Height | 29 in (73.66 cm) |
| Width | 32.5 in (82.55 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.