Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Welt cording and sweeping lines accentuate Allison’s curvy silhouette. Its set-back arms curve slightly and a picture-frame back outlines the full back cushion for an eye-catching display. Tall, tapered wooden legs provide visual height to Allison’s classy appeal.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Allison |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s) and Custom Wood Finish |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Standard Wood Finish | Urban Renewal (R) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 17.90 |
| Carton Weight | 71 lb |
| Product Weight | 71 lb |
| Carton Volume | 17.900 |
| Carton Weight | 71.000 lb |
Reviews
There are no reviews yet.