Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Angelina swivel chair clearly defines modern style in molded acrylic. The back curves for comfort and includes an open-work space that adds a lightness to the design. A softly deep seat sits on an acrylic swivel base that smoothly moves in a full circle.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 29 in and 73.66 cm |
|---|---|
| Ba | 25 in and 63.5 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Com | 2 |
| Cubes | 16.53 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Fabric | 1372-044 |
| Fabric Shown | 1372-044 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 34 |
| Overall Product Width | 27.5 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 24.5 in and 62.23 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 90.0 |
| Total Shipping Weight | 90.0 |
| Website Material | Acrylic and Fabric |
| Acrylic finish only | Yes |
| Seat Width | 25 in and 63.5 cm |
| Depth | 30 in (76.2 cm) |
| Height | 34 in (86.36 cm) |
| Width | 27.5 in (69.85 cm) |
| 360-degree swivel | Yes |
| Curved acrylic back | Yes |
| Tight seat | Yes |
| Qty On Hand | 42 |
Reviews
There are no reviews yet.