Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Forming one continuous curvaceous line, the back and arms of the Austen swivel chair create a modern silhouette. The tight back creates a streamlined structure, while a deep cushion offers a plush seat. It’s an elegant and tailored style with a graceful design.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 21.50 in and 54.61 cm |
|---|---|
| Ba | 25.75 in and 65.41 cm |
| Cubes | 37.19 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1373-CK2 |
| Fabric | 1373-200 |
| Fabric Shown | 1373-200 |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 32.00 |
| Overall Product Width | 41.50 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 25.25 in and 64.14 cm |
| Seat Height | 16.50 in and 41.91 cm |
| Shipping Weight | 119.0 |
| Total Shipping Weight | 119.0 |
| Website Material | Fabric |
| Optionlink | P2372S and P2372SY |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Seat Width | 25.75 in and 65.41 cm |
| Depth | 39.50 in (100.33 cm) |
| Height | 32.00 in (81.28 cm) |
| Width | 41.50 in (105.41 cm) |
| Modern style | Yes |
| Shelter arm | Yes |
| Swivel base | Yes |
| Throw pillow included | Yes |
| Tight back | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.