Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Bay Bridge has the look of a family heirloom and the feel of brand-new upholstery. Look closer and you’ll notice all the vintage details: tightly rolled arms, a rounded front rail, back and side panels lined with welt cord, and round bun feet.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Bay Bridge |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 1 square feather with welt (19H x 19W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Traditional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 26.25 |
| Carton Weight | 96 lb |
| Product Weight | 96 lb |
| Carton Volume | 26.250 |
| Carton Weight | 96.000 lb |
Reviews
There are no reviews yet.