Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Billings power motion chair is an updated classic club design. The track arms feature a unique fold-over padding that offers comfort, while stitched details on the sides and back give the chair a unique look. Smooth power motion reclines the seat while the headrest pops up for support.
Features
| Power Footrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 27 in and 68.58 cm |
|---|---|
| Ba | 26 in and 66.04 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back with pop-up headrest |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Date Introduced | October 2024 |
| Division | Upholstery |
| Leather | 321-220 |
| Leather Shown | 321-220 |
| Motion Type | Powered |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 31 |
| Overall Product Width | 44.5 |
| Product Name Search | Billings Leather Power Motion Chair |
| Product Type | Power Motion Chair |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 22.5 in and 57.15 cm |
| Website Material | Leather |
| Transitional style | Yes |
| Wall-away recline | Yes |
| Padded track arm | Yes |
| Power footrest | Yes |
| Block feet | Yes |
| Stitch detail | Yes |
| Tight back | Yes |
| Cubes | 79.09 |
| Instock | Yes |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Seat Width | 26 in and 66.04 cm |
| Shipping Weight | 199.7 |
| Total Shipping Weight | 199.7 |
| Qty On Hand | 11 |
Reviews
There are no reviews yet.