Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Bowie chair takes its inspiration from modern primitive styling for a completely unique design. The deeply channeled leather seat appears to float within a textured wood frame. Situated on three wood legs, the chair offers a sophisticated take on simple forms.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23.25 in and 59.05 cm |
|---|---|
| Ba | 25.00 in and 63.5 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Col | 36.3 |
| Created | 4/8/2024 |
| Cubes | 32.81 |
| Finish Shown | WDF – 634 Tadon – Cerused |
| Leather | 344-020 |
| Leather Shown | 344-020 |
| Overall Product Height | 33.50 |
| Overall Product Width | 33.00 |
| Product Type | Chair |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 21.50 in and 54.61 cm |
| Seat Height | 16.00 in and 40.64 cm |
| Shipping Weight | 75.0 |
| Total Shipping Weight | 75.0 |
| Website Material | Leather and Wood |
| Continuous tight, channeled back & seat | Yes |
| Rounded wooden arm | Yes |
| Modern style | Yes |
| Seat Width | 25 in and 63.5 cm |
| Depth | 32.00 in (81.28 cm) |
| Height | 33.50 in (85.09 cm) |
| Width | 33.00 in (83.82 cm) |
| Qty On Hand | 117 |
| $modifiedat | 20240408074443 |
Reviews
There are no reviews yet.