Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Bradstreet’s slim arms paired with its winged back give it a sophisticated presence, while its refined scale makes it a practical addition to any-sized room. The plush seat cushion softens the silhouette and provides hours of comfortable seating. Upholster Bradstreet in two complementing fabrics for a fashion-forward look.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Bradstreet |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s) and Custom Wood Finish |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Traditional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 21.31 |
| Carton Weight | 68 lb |
| Product Weight | 68 lb |
| Carton Volume | 21.310 |
| Carton Weight | 68.000 lb |
Reviews
There are no reviews yet.