Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The lush leather seating on the Burnham chair takes a tailored approach, with stitching on the sides and back that offers distinctive detailing. A deep seat cushion, box-stitched back pillow and complementary throw pillow offer incredible comfort.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 22.75 in and 57.79 cm |
|---|---|
| Ba | 26.25 in and 66.67 cm |
| Back Pillow | (1) Box-edge border with topstitch |
| Cubes | 31.87 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #3 Luxe Feather Down Cushion |
| Date Introduced | October 2023 |
| Division | Upholstery |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Instock | Yes |
| Leather | 265-222 |
| Leather Shown | 265-222 |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 33.25 |
| Overall Product Width | 39.00 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Burnham Leather Chair |
| Product Type | Chair |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC3 – Insert |
| Seat Depth | 23.75 in and 60.33 cm |
| Seat Height | 19.00 in and 48.26 cm |
| Shipping Weight | 128.5 |
| Total Shipping Weight | 128.5 |
| Website Material | Leather |
| Optionlink | 7202L and 7202LY |
| Seat Width | 26.25 in and 66.67 cm |
| Box-stitched back pillows | Yes |
| Deep seat cushions | Yes |
| Stitching on the sides | Yes |
| Throw pillow included | Yes |
| Qty On Hand | 6 |
Reviews
There are no reviews yet.