Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Create an extra spot for reading or catching up with guests with the streamlined silhouette of this 360-degree swivel chair. Designed with a subtle sweetheart-shaped back, this petite frame features slightly rolled arms for a hint of sophistication and S-spring suspension for a supportive sit. Fully upholstered in a recycled chenille textile that echoes the rich dimension of velvet. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Features
| Swivel | Yes |
|---|
Product Details
| Weight (kg) | 24 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 54.01 lb |
| Volume (cu. ft.) | 20.59 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.583 m³ |
| Color | Malmo Olive |
| Material | 50% Recycled Polyester, 50% Polyester |
| Dimensions (Imperial, inch) | 29.00″w x 30.50″d x 33.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 73.7 cm w x 77.5 cm d x 83.8 cm h |
Reviews
There are no reviews yet.