Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Cameron swivel chair invites comfort with its deeply padded, oversized arms, rounded corners and plush cushions. The roll-top back pillow boasts deep 4-inch boxing on the sides. And a swivel base provides a smooth 360-degree view.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 22.75 in and 57.79 cm |
|---|---|
| Ba | 26.75 in and 67.95 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Roll top with 4″ boxing on sides |
| Cubes | 32.67 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1674-CS2 |
| Fabric | 1674-120 |
| Fabric Shown | 1674-120 |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 26.00 |
| Overall Product Width | 44.25 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 22.00 in and 55.88 cm |
| Seat Height | 17.75 in and 45.09 cm |
| Shipping Weight | 108.0 |
| Total Shipping Weight | 108.0 |
| Website Material | Fabric |
| Roll-top back pillow | Yes |
| Throw pillow included | Yes |
| Swivel base | Yes |
| Oversized roll arms | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Optionlink | P1902S and P1902SY |
| Seat Width | 26.75 in and 67.95 cm |
| Depth | 37.75 in (95.89 cm) |
| Height | 26.00 in (66.04 cm) |
| Qty On Hand | 10 |
| Width | 44.25 in (112.39 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.