Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Elegant from all angles, the Dash chair embodies a refreshing midcentury modern look paired with contemporary updates. Gleaming wood comprises the frame while sinkable cushions invite sitting. Perfect for any living space it’s an effortless choice for chic style.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24 in and 60.96 cm |
|---|---|
| Ba | 23 in and 58.42 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Com | 2.6 |
| Cubes | 28.36 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Overall Product Height | 34 |
| Overall Product Width | 27.5 |
| Product Type | Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 22 in and 55.88 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 80.0 |
| Total Shipping Weight | 80.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Seat Width | 23 in and 58.42 cm |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Teak finish only | Yes |
| Tight back | Yes |
| Wood frame | Yes |
| Modern style | Yes |
| Shaped wood arm | Yes |
| Depth | 35.5 in (90.17 cm) |
| Height | 34 in (86.36 cm) |
| Width | 27.5 in (69.85 cm) |
| Qty On Hand | 27 |
Reviews
There are no reviews yet.