Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Elegant from all angles, the leather Dash chair embodies a refreshing midcentury modern look paired with contemporary updates. A gleaming, exposed wood frame supports sinkable cushions. Perfect for any living space it’s an effortless choice for chic style.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24 in and 60.96 cm |
|---|---|
| Ba | 23 in and 58.42 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Col | 34 |
| Cubes | 28.36 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Leather | 365-012 |
| Leather Shown | 365-012 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 34 |
| Overall Product Width | 27.5 |
| Product Type | Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 22 in and 55.88 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 80.0 |
| Total Shipping Weight | 80.0 |
| Website Material | Leather |
| Seat Width | 23 in and 58.42 cm |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Teak finish only | Yes |
| Tight back | Yes |
| Wood frame | Yes |
| Modern style | Yes |
| Shaped wood arm | Yes |
| Depth | 35.5 in (90.17 cm) |
| Height | 34 in (86.36 cm) |
| Width | 27.5 in (69.85 cm) |
| Qty On Hand | 27 |
Reviews
There are no reviews yet.