Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The ultimate in en-vogue versatility, Dawson brings modern comfort that is adaptable to any space. This chair comes in an on-trend tight seat design, with a welt-trimmed, bullnose back cushion to seamlessly blend decadent comfort and on-trend flair. Luxury relaxation meets fashionable detailing with ultra plush track arms adorned with a welt trim. Melt into sophisticated style with Dawson.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Dawson |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Standard Pillows | 1 square with welt (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 28.05 |
| Carton Weight | 86 lb |
| Product Weight | 86 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Carton Volume | 28.050 |
| Carton Weight | 86.000 lb |
Reviews
There are no reviews yet.