Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Dekker chair pairs luxurious leather upholstery with an exposed frame, achieving an elevated look with a laid-back, airy feel. Influenced by industrial and minimalist styles, this distinctly modern design features an architectural stainless steel frame in a rustic finish. With a nod to the iconic Wassily chair, leather strap arms contribute to the unique character of this inspired piece.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23 in and 58.42 cm |
|---|---|
| Ba | 22 in and 55.88 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Col | 32.5 |
| Cubes | 35.88 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Featuredwaysku | 3212LA |
| Leather | 135-022 – discontinued |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 30.5 |
| Overall Product Width | 31 |
| Product Type | Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 21.5 in and 54.61 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Seat Width | 22 in and 55.88 cm |
| Shipping Weight | 95.0 |
| Total Shipping Weight | 95.0 |
| Website Material | Leather, Metal and Wood |
| Burnished Hammered Iron finish only | Yes |
| Depth | 31.5 in (80.01 cm) |
| Height | 30.5 in (77.47 cm) |
| Leather Shown | 352-002 |
| Width | 31 in (78.74 cm) |
| Qty On Hand | 101 |
Reviews
There are no reviews yet.