Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Indulge in the embrace of timeless elegance with the Dempsey chair, a testament to both comfort and style. This plush and curvy tight back frame is balanced with square arms, clean lines and a welt cording detail for a touch of refinement. Customize Dempsey with fabric and wood finish options to elevate your living space and immerse yourself in unmatched comfort.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Dempsey |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s) and Custom Wood Finish |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 23.13 |
| Carton Weight | 64 lb |
| Product Weight | 64 lb |
| Carton Volume | 23.130 |
| Carton Weight | 64.000 lb |
Reviews
There are no reviews yet.