Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Eliot swivel chair makes a striking statement with an organic pattern etched into its cast aluminum frame. The metal texture is balanced by an incredibly soft leather seat and a leather front panel. And a smooth base offers a 360-degree swivel.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 27.5 in and 69.85 cm |
|---|---|
| Ba | 23 in and 58.42 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Col | 46.8 |
| Cubes | 32.81 |
| Leather | 363-020 |
| Leather Shown | 363-020 |
| Overall Product Height | 30 |
| Overall Product Width | 29.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 22 in and 55.88 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 163.0 |
| Total Shipping Weight | 163.0 |
| Website Material | Leather and Metal |
| Burnished Cast Aluminum finish only | Yes |
| Seat Width | 23 in and 58.42 cm |
| Depth | 29.5 in (74.93 cm) |
| Height | 30 in (76.2 cm) |
| Width | 29.5 in (74.93 cm) |
| Box-edge luxe feather down cushion | Yes |
| Qty On Hand | 112 |
Reviews
There are no reviews yet.