Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Sinuous curves and luxurious upholstery give the Elle swivel chair a cloud-like softness. Inspired by a traditional club chair design, the encircling back sweeps around to create a sheltering effect. The seat flows to the floor, and a swivel base allows a 360-degree movement.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 28 in and 71.12 cm |
|---|---|
| Ba | 22 in and 55.88 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Com | 4.5 |
| Cubes | 31.4 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Date Introduced | June 2021 |
| Division | Upholstery |
| Featuredwaysku | P1562SA |
| Made To Order | Yes |
| Overall Product Height | 32 |
| Overall Product Width | 34 |
| Product Name Search | Elle Fabric Swivel Chair |
| Product Type | Swivel Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 24.5 in and 62.23 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 80.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 80.0 |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 22 in and 55.88 cm |
Reviews
There are no reviews yet.